
Antropológia, részvétel és etika - kerekasztal beszélgetés
17.00-19.00
Antropológia, részvétel és etika
kerekasztal-beszélgetés
Helyszín: Méta-tér
Résztvevők: Lator Anna, Markó Ferenc
Moderátor: Régi Tamás
17.00-19.00
Antropológia, részvétel és etika
kerekasztal-beszélgetés
Helyszín: Méta-tér
Résztvevők: Lator Anna, Markó Ferenc
Moderátor: Régi Tamás
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2024. május 28. kedd, 17:00
Az 1970-es évek óta élénk vita tárgya, hogy a kutató mennyiben tartozik felelősséggel azért a közösségért, amelyikben hosszabb terepmunkát végez. Elég az, ha a legjobb szándéka és tudása szerint gyarapítja az adott közösségről szóló tudományos ismeretek tárát, vagy kötelessége egy jóval aktívabb társadalmi szerepet vállalnia az érdekükben? Milyen eszközei vannak, és mit tehet, ha az általa kutatott, korábban elszigetelt közösség szembe találja magát például a nemzetállami expanzió gyakran pusztító következményeivel? Ki dönti el, hogy mi a jó egy közösség számára? Hol vannak a paternalizmus határai, mikor indokolt a beavatkozás, milyen csapdahelyzetekbe kerülhet a kutató és az aktivista?
Az antropológiai etika természetesen nem áll meg az adatgyűjtésnél és a terepen felmerülő politikai kérdésekkel. A reprezentáció moralitása szintén egy fontos aspektusa az antropológiai projektnek. Hogyan adjuk át az eredményeket a közönségnek? Milyen veszélyei vannak populáris műfajnak? Kötelessége-e a kutatóknak minél tágabb közönséghez eljuttatni kutatásukat, mennyire problémás az egyszerűsítés és általánosítás az antropológiában?
A kerekasztal-beszélgetés olyan kutatók részvételével zajlik, akik afrikai közösségekben között dolgoztak és munkájuk során találkoztak a fent említett problémákkal.
A program Claudia Andujar Indiánok. Lelkek. Túlélők című fotókiállításához kapcsolódik.
Székely tudás, mesék, és irodalom, Benedek Elek és Kós Károly, mondák, történetek és dallamok háromnegyed órában. Izgalmas kirándulás a székelyek életébe és szenvedélyes lábjegyzet a kiállítás értelmezéséhez. Az Anima Sound System zenekar vezetőjének, Prieger Zsolt és Magyar Bori népdalénekes által előadott úgy helyez kontextusba, hogy közben érzelmesen elmélyít és játékosan informál.
A budapesti Néprajzi Múzeum a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye. Gyűjteményében a közel 225 ezer néprajzi tárgy mellett egyedülálló fényképfelvételeket, kéziratokat, fotókat, népzenei és filmfelvételeket őriz. A magyar népi kultúra felbecsülhetetlen értékű tárgyi emlékein kívül itt található a térség legnagyobb, távoli kontinensek népeinek kultúráját reprezentáló etnográfiai anyaga is.
Tematikus nyári táborok a 7-12 és 15-18 éves korosztály számára a Néprajzi Múzeumban
A budapesti Néprajzi Múzeum a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye.
Hangszerkiállítás a Néprajzi Múzeumban. A bemutatott közel 90 hangszer mellett az élményt 20 hangfelvétel és 3 film egészíti ki.
Ahol a nézőpont és a közelítés valódi élmény